Jste zde: HomeNové Město nad Metují
FACEBOOK TURISTA CYKLO PRO RODINY S DĚTMI PAMÁTKY UBYTOVATELÉ STRAVOVATELÉ PRO HANDICAPOVANÉ

Městské informační centrum Nové Město nad Metují

Kam za kulturou a sportem v červnu

Kam za kulturou a sportem - červen 2019

 

K odběru KAM ZA KULTUROU A SPORTEM do e-mailové schránky se můžete přihlásit přes náš kontaktní formulář a nebo skrz e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Seznamte se s Novoměstskou filharmonií!

Jejím zázemím je krásné Nové Město nad Metují a tamní ZUŠ Bedřicha Smetany. Tempo hráčů je strhující a jejich hudba vskutku dechberoucí. Ano, řeč je o Novoměstské filharmonii. Novoměstská filharmonie je jedním z mála amatérských hudebních těles v našem regionu. Navazuje na dlouholetou tradici Komorního orchestru, který v roce 1960 založil dirigent Dušan Vrchoslav. Důležitým milníkem v historii tohoto tělesa je rok 1998, kdy soubor přebírá Jaroslav Rybáček, který jej postupem času rozšířil do podoby symfonického orchestru, známého jako Novoměstský orchestr.

Během svého působení na nejrůznějších koncertních podiích získalo toto těleso řadu prestižních ocenění, natočilo CD Tance/Dances a spolupracovalo s autory filmu Síla lidskosti nebo Nickyho rodina.

Pravděpodobně nejvýznamnějším rokem v historii tohoto souboru je rok 2011, kdy se z Novoměstského orchestru stává Novoměstská filharmonie (Nofi). Od té doby se Nofi blýskla na
několika zahraničních soutěžních festivalech, odkud si přivezla vysněná první místa a natočila také druhé CD Filmové melodie. Nofi, tak jak ji známe teď, je přehlídkou široko daleko nevídaných uměleckých kusů od vtipných převleků bicí sekce až po sólistu tubistu, předvádějícího nejen zpěv na tubu ale i beatbox. Každoročně pořádané tematické koncerty jsou mnohdy vyprodány i během pouhé hodiny a koncertní sály pravidelně praskají ve švech. Repertoár, který je Nofi schopná předvést začíná u taneční hudby, kvapíkem pokračuje přes muzikálové a filmové melodie a končí na notových linkách velikánů klasické vážné hudby.

A kde, že se můžete s těmito ostřílenými a nadanými hráči setkat? Letošní rok je pro Nofi jubilejním, protože věřte nevěřte, její zapálený dirigent Jaroslav Rybáček, zde působí již 20 let a tak se můžete těšit na opravdové filharmonické narozeniny. Prozradíme, že na letošní podzimní i Vánoční koncerty Nofi nezůstane sama, spojí síly s jinými hráči a také s dalším významným hudebním tělesem z Nového Města nad Metují.


Uvidíme se:
19. listopadu 2017 v České Skalici
26. listopadu 2017 v Chrudimi
16. a 17. prosince 2017 v Novém Městě nad Metují
Pro bližší informace navštivte naše webové stránky www.nofi.cz
Srdečně Vás zveme a moc se těšíme na hudebně vyladěné setkání!

Redakce Nofi

 

ZŠ Krčín na výletě do historie

Městské muzeum Nové Město nad Metují uspořádalo pro žáky 3. třídy ZŠ Krčín putování do historie Nového Města nad Metují formou kostýmované prohlídky. V první části se s Janem Černčickým z Kácova vydali po historickém centru, aby se dozvěděli o výstavbě města, navštívili kostel, okolí zámku a bývalou hladomornu ve věži Zázvorka. Ta se stala pomyslným testem odvahy, protože se zde na malou chvíli ocitli potmě za zavřenými dveřmi a mohli tak zakusit pocity, které měli vězni úpící v této kobce. Na závěr první části pozvala krčmářka děti do gotického sklepa a povyprávěla o nelehkých časech, které město postihly a seznámila je s bohatou historií Spolkového domu.

Poté následovala neméně důležitá přestávka na svačinu, po které na účastníky čekala výpravnější část prohlídky. Cesta vedla od Zadomí přes náměstí Republiky a Horským předměstím zpět kostelní uličkou na náměstí. Během putování děti za pomocí magických svitků poznávaly, jak jednotlivé části města vypadaly v době před sto a více lety a byly jim připomenuty unikáty Nového Města nad Metují nejen v rámci České republiky, ale také Evropy (Zadomí, renesanční štíty na náměstí, hodinářská tradice).

Děti se do prohlídky zapojovaly aktivně – nejen, že měly díky svým učitelkám a rodině slušné znalosti o historii města, ale kladly také zvídavé dotazy. A protože se celá prohlídka nesla v odlehčeném duchu, došlo i na legraci. Děkujeme tedy Krčíňákům za návštěvu a doufáme, že v budoucnu přispějí k šíření slávy „města na skále“.

V kostýmovaných prohlídkách budeme i nadále pokračovat. Máte-li o tuto formu poznání historie města zájem, kontaktujte nás na tel. 491 472 119 nebo na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Text: Jiří Švanda
Foto: Ivana Hanušová, Iveta Jablonská

Informační centrum získalo certifikát kvality služeb

Informační centrum se v minulém roce zapojilo do Českého systému kvality služeb.
Vlastníkem systému je Ministerstvo pro místní rozvoj ČRa realizátorem Česká centrála cestovního ruchu - CzechTourism. Filosofií tohoto systému je poznání potřeb zákazníka a neustálé zlepšování kvality poskytovaných služeb v organizacích.
Po absolvování semináře jsme zpracovali podklady pro certifikaci, ve kterých jsme si vytyčili opatření pro zlepšení služeb našeho informačního centra.
V září 2016 nám byl udělen certifikát I. stupně Českého systému kvality služeb.

 

Nová hodinářské expozice v Městském muzeu Nové Město nad Metují

Původní hodinářské expozice v Městském muzeu v Novém Městě nad Metují byla otevřena na jaře 2008. Mapovala historii náramkových hodinek Prim a okrajově i historii výroby budíků a hodin stejné značky. Expozice vznikla společným úsilím města Nové Město nad Metují a Ing. Libora Hovorky, který byl autorem výstavy a zároveň i majitelem všech exponátů.

Po uplynutí osmi let od jejího otevření se vedení města společně s Ing. Liborem Hovorkou dohodlo na obměně expozice tak, aby prezentovala výhradně hodinářské výrobky vzniklé v Novém Městě nad Metují. Kromě toho, že o čtvrtinu vzrostl počet exponátů, bylo do prostoru expozice přidáno několik nových tematických plakátů a zároveň provedena kompletní výměna osvětlení prezentačních vitrín. Původní halogenové zářivky byly nahrazeny moderními LED svítidly, která mají vyšší výkon, lepší prostorové pokrytí světlem a nižší spotřebu.

V nové expozici je tak možné spatřit mimo jiné prototypy prvních hodinek vyrobených v Československu, které nesly název Spartak. Dále reprezentativní hodinky Prim Diplomat z konce 60. let minulého století, které ve své době představovaly vrchol designu a kvality. Hodinky pro zdravotní sestry - Prim Aeskulap, které mají na svém číselníku speciální stupnici pro měření tepové frekvence pacienta. Velkou sběratelskou raritu představují hodinky Prim Orlík z roku 1965. Bylo jich vyrobeno pouze 300 kusů a jejich současná sběratelská hodnota přesahuje částku 100.000,- Kč. Je to nejcennější exponát celé výstavy. Kromě toho jsou k vidění největší a nejmenší funkční hodinky Prim zapsané v Knize rekordů České republiky, hodiny Prim používané v legendárních autobusech Škoda RTO a pro většinu návštěvníků budou zajímavé i nejpopulárnější hodinky, které se kdy v Novém Městě nad Metují vyráběly a sice Prim Sport. Mezi jejich nejznámější uživatele patřil první Čechoslovák, který přeplaval kanál La Manche – František Venclovský, nebo československý mořeplavec Richard Konkolski.

Celkem nová expozice v Městském muzeu Nové Město nad Metují nabízí více jak 120 exponátů, které mapují historii hodinářské výroby v Novém Městě nad Metují. Jedná se o jedinou stálou výstavu hodinek a hodin Prim v České republice.

BLUEINFO

Bezplatné rozesílání informací do mobilních telefonů o Novém Městě nad Metují

–        audio průvodce CZ

–        obrázky – foto města

–        vizitka

Tuto službu si můžete stáhnout do svého mobilního telefonu před budovouSpolkového domu na Husově náměstí v Novém Městě nad Metují.

 

Stačí 4 kroky: 
1. Zapněte funkci Bluetooth na vašem mobilním telefonu.

2. Vyčkejte na tomto označeném místě logem Blueinfo na oslovení (max. 30s)
3. Potvrťe přijetí souboru.      
4. Stažení souboru trvá přibližně 40 vteřin. Během této doby prosím zůstaňte    

    na daném místě dokud soubor neobdržíte.

 

 

Strana 1 z 2

Kde nás najdete?

tel. 491 472 119

icHusovo náměstí 1225,
549 01 Nové Město nad Metují

ZOBRAZIT NA MAPĚ

Toulavá kamera

 

Veřejná fotobanka

Odkazy

Nové Město nad Metují

logo-kladsk-pomez

khk

Orlické hory

region-orlickehory

Naše Broumovsko
Náchodský SWING
 

Certifikované IC

Předprodej vstupenek

Nahoru