Vyrážíte se skupinou 10 a více osob do Nového Města nad Metují? Chcete jim nabídnout program na míru s možností poznat to nejlepší, co lze v našem městě vidět? Připravili jsme pro vás dva produkty, které by vás mohli zaujmout.

Poznejte perlu mezi renesančními městy

 

časový rozsah: 1,5 hodiny
Cena: 500 Kč
Stručný popis: Výlet je určený pro skupinu min. 10 osob. V ceně výletu je zahrnuta prohlídka Městské památkové rezervace s výkladem o historii mista a jeho proměnách.
Chci objednat prohlídku nebo se dozvědět více: tel. 491 472 119 / e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Zajímavá místa na trase:
Zámek rodiny Bartoň-Dobenín (zahrady), Kostel Nejsvětější Trojice, uličky Zadomí, Městské muzeum, Městská galerie Zázvorka, Historická studna, Socha Bedřicha Smetany

 

To nejlepší z Novoměstska

 

Časový rozsah: půldenní až celodenní (harmonogram sestavíme podle vybrané kombinace památek)
Cena: 150 Kč / 1 os. - pro skupinu min. 30 dospělých osob s vlastní dopravou. Cena zahrnuje vstupné do muzea a galerie s vyhlídkovou věží, nezahrnuje vstupné do zámku.

Chci objednat prohlídku nebo se dozvědět více: tel. 491 472 119 / e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nabídka (volitelná podle prefencí a časových možností):

Městská památková rezervace

Prohlídka historického centra.

Shodné s Perla mezi renesančními městy.

 

Zámek rodiny Bartoň-Dobenín

Prohlídka s průvodcem za samostatné vstupné. Národní kulturní památka. Původně gotický hrad, posléze renesanční a nyní barokní zámek. V roce 1908 byl zakoupen průmyslnickou rodinou Bartoňů z Dobenína, která ho nechala adaptovat v duchu secese na své rodinné sídlo za pomoci arch. Dušana Jurkoviče v letech 1909–12. Ve 20. a 30. letech 20. stol. pokračoval v úpravách arch. Pavel Janák, který interiéry navrhl ve stylu art-deco a funkcionalismu.

 

Městské muzeum

Největších chloubou muzea je soukromá sbírka náramkových hodinek PRIM, které se ve městě vyrábějí. V expozicích je možné seznámit se s historií Nového Města nad Metují, řemesly a přírodou regionu. V přízemí je zpřístupněná část barokní lékárny a vyřezávaný měšťanský betlém od řezbářky Jarmily Haldové.

 

Městská galerie Zázvorka

Galerie se nachází v pùvodním strážním čili šatlavním domě. Po rekonstrukci ukončené v roce 2001 je zde umístěna galerie, která představuje díla novoměstských rodákù a významných osobností města. Dùm byl vystavěný při zdi valu a věži Zázvorce, která v historii sloužila jako mučírna. V přízemí věže je umístěno lapidárium, návštěvníci mùžou vystoupat až nahoru do vyhlídkové věže.

 

Peklo

Tímto názvem jsou oznaèeny hned tři zajímavosti v jedné lokalitě. Jsou jimi osada, hluboké údolí (přírodní rezervace) a výletní restaurace. A právě ta sem láká milovníky dobrého jídla i architektury. V 16. století zde stával mlýn, který v letech 1908–9 přestavěl architekt Dušan Jurkovič na výletní restauraci, která slouží turistům dodnes.

 

Slavoňov

Stávající dřevěný kostel sv. Jana Křtitele pochází z roku 1553. Byl zbudován z jedlových a dubových klád jako srubová stavba. V roce 1705 byl kostel pestrobarevnì vymalován, pùvodní výmalby zdobí kostel dodnes (zrestaurovány v letech 1970–73). Na příčném trámu mezi kostelní lodí a presbytářem je vyobrazeno dvanáct apoštolů a kalich (kostel patřil původně utrakvistùm), mimo jiné zde najdeme i vyobrazení horníkù se svatou Barborou. V kostele jsou další cenné památky jako dřevěná křtitelnice, kazatelna a varhany ze 17. stol. Zvonice patřící ke kostelu má tři zvony, největší Jan Křtitel váží 1200 kg a byl odlit v roce 1773.

 

Poutní místo Rokole

Od roku 1884 hojně navštěvované poutní místo (zařazeno mezi mariánská poutní místa celého světa). Nalezneme zde pseudogotický kostel zasvěcený Panně Marii Rokolské, loretu s obrazy sedmi bolestí Panny Marie a křížovou cestu. Dne 19. 7. 1997 zde byla otevřena kopie původní kapličky v Schönstattě (základní kámen posvětil papež Jan Pavel II.). Jde o jedinou stavbu tohoto druhu v České republice.