Vyrážíte se skupinou 10 a více osob do Nového Města nad Metují? Chcete jim nabídnout program na míru s možností poznat to nejlepší, co lze v našem městě vidět? Připravili jsme pro vás dva produkty, které by vás mohli zaujmout.

Poznejte perlu mezi renesančními městy

 

časový rozsah: 1,5 hodiny
Cena: 500 Kč
Stručný popis: Výlet je určený pro skupinu min. 10 osob. V ceně výletu je zahrnuta prohlídka Městské památkové rezervace s výkladem o historii mista a jeho proměnách.
Chci objednat prohlídku nebo se dozvědět více: tel. 491 472 119 / e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Zajímavá místa na trase:
Zámek rodiny Bartoň-Dobenín (zahrady), Kostel Nejsvětější Trojice, uličky Zadomí, Městské muzeum, Městská galerie Zázvorka, Historická studna, Socha Bedřicha Smetany

 

To nejlepší z Novoměstska

 

Časový rozsah: půldenní až celodenní (harmonogram sestavíme podle vybrané kombinace památek)
Cena: 150 Kč / 1 os. - pro skupinu min. 30 dospělých osob s vlastní dopravou. Cena zahrnuje vstupné do muzea a galerie s vyhlídkovou věží, nezahrnuje vstupné do zámku.

Chci objednat prohlídku nebo se dozvědět více: tel. 491 472 119 / e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Nabídka (volitelná podle prefencí a časových možností):

Městská památková rezervace

Prohlídka historického centra.

Shodné s Perla mezi renesančními městy.

 

Zámek rodiny Bartoň-Dobenín

Prohlídka s průvodcem za samostatné vstupné. Národní kulturní památka. Původně gotický hrad, posléze renesanční a nyní barokní zámek. V roce 1908 byl zakoupen průmyslnickou rodinou Bartoňů z Dobenína, která ho nechala adaptovat v duchu secese na své rodinné sídlo za pomoci arch. Dušana Jurkoviče v letech 1909–12. Ve 20. a 30. letech 20. stol. pokračoval v úpravách arch. Pavel Janák, který interiéry navrhl ve stylu art-deco a funkcionalismu.

 

Městské muzeum

Největších chloubou muzea je soukromá sbírka náramkových hodinek PRIM, které se ve městě vyrábějí. V expozicích je možné seznámit se s historií Nového Města nad Metují, řemesly a přírodou regionu. V přízemí je zpřístupněná část barokní lékárny a vyřezávaný měšťanský betlém od řezbářky Jarmily Haldové.

 

Městská galerie Zázvorka

Galerie se nachází v pùvodním strážním čili šatlavním domě. Po rekonstrukci ukončené v roce 2001 je zde umístěna galerie, která představuje díla novoměstských rodákù a významných osobností města. Dùm byl vystavěný při zdi valu a věži Zázvorce, která v historii sloužila jako mučírna. V přízemí věže je umístěno lapidárium, návštěvníci mùžou vystoupat až nahoru do vyhlídkové věže.

 

Peklo

Tímto názvem jsou oznaèeny hned tři zajímavosti v jedné lokalitě. Jsou jimi osada, hluboké údolí (přírodní rezervace) a výletní restaurace. A právě ta sem láká milovníky dobrého jídla i architektury. V 16. století zde stával mlýn, který v letech 1908–9 přestavěl architekt Dušan Jurkovič na výletní restauraci, která slouží turistům dodnes.

 

Slavoňov

Stávající dřevěný kostel sv. Jana Křtitele pochází z roku 1553. Byl zbudován z jedlových a dubových klád jako srubová stavba. V roce 1705 byl kostel pestrobarevnì vymalován, pùvodní výmalby zdobí kostel dodnes (zrestaurovány v letech 1970–73). Na příčném trámu mezi kostelní lodí a presbytářem je vyobrazeno dvanáct apoštolů a kalich (kostel patřil původně utrakvistùm), mimo jiné zde najdeme i vyobrazení horníkù se svatou Barborou. V kostele jsou další cenné památky jako dřevěná křtitelnice, kazatelna a varhany ze 17. stol. Zvonice patřící ke kostelu má tři zvony, největší Jan Křtitel váží 1200 kg a byl odlit v roce 1773.

 

Poutní místo Rokole

Od roku 1884 hojně navštěvované poutní místo (zařazeno mezi mariánská poutní místa celého světa). Nalezneme zde pseudogotický kostel zasvěcený Panně Marii Rokolské, loretu s obrazy sedmi bolestí Panny Marie a křížovou cestu. Dne 19. 7. 1997 zde byla otevřena kopie původní kapličky v Schönstattě (základní kámen posvětil papež Jan Pavel II.). Jde o jedinou stavbu tohoto druhu v České republice.

Nabízíme možnost krátkodobého pronájmu klubovny a velkého sálu ve Spolkovém domu (Husovo náměstí 1225).

Nekomerční akce na 1 den (spolky, sdružení, strany) 

Místnost Cena
Klubovna 80 Kč
+ kuchyňka 20 Kč
Velký sál s kuchyňkou  150 Kč

 

              

Komerční akce (hodinová sazba)

Místnost Cena
Klubovna 100 Kč
+ kuchyňka 20 Kč
Velký sál s kuchyňkou  200 Kč

             

Veřejně prospěšná činnost a městské akce zdarma.

 

Informace o pronájmu získáte na tel. číslech:
731 627 741 (Městské informační centrum)
605 201 083 (Monika Mrázková)

 

Nabízíme uschování vašeho kola, koloběžky, batohu či kufru v uzamykatelné místnosti. Užijte si prohlídku našeho města a okolí bez zbytečné bagáže.

Ceník

Typ

Cena za kus

Kolo, koloběžka

20 Kč

Zavazadlo

10 Kč

Ceny v tomto ceníku jsou platné od 11. července 2011 a jsou uvedeny v taxe za 1 den. V případě větších skupin je možné domluvit množstevní slevu.

Nordic walking, nebo-li severská chůze, se u nás stává oblíbenou volnočasovou aktivitou.  Tato aktivita je  fyzicky nenáročná, protože při ní vykonáváme každodenní přirozený pohyb. Pokud chůzi za pomocí nordic walking holí vykonáváte správně, pozitivní účinky na sebe nenechají dlouho čekat, a projeví se v podobě správného držení tělaposílení horních končetin a ramenních pletenců. Pocítíte i uvolňující účinky v oblasti bederní, hrudní a krční páteře. Vycházka s NW holemi, oproti normální chůzi, odlehčuje nosným kloubům, a je proto součástí pohybové terapie u lidí s nadváhou.

Ať už se pro tuto aktivitu rozhodnete z jakéhokoliv důvodu, mějte prosím na paměti, že NW chůzi je třeba věnovat se pravidelně, a to třikrát až čtyřikrát týdně aspoň 40 minut. Důležitý je také pravidelný přísun tekutin – před, během a po akci, a před každou vycházkou (a také po ní) nezapomeňte na strečink.

Jedná se o aktivitu, která není podmíněna věkem nebo fyzickou zdatností jedince. Chůze, a obzvlášť ta v přírodě, má pozitivní vliv na psychiku, a snižuje stres, proto je ideální pro lidi, kteří pracují v náročném prostředí, a potřebují se odreagovat. Dobrým služebníkem bude i pro ostatní, neboť podmínky a tempo dnešního života je dosti hektické.

Na túru můžete vyrazit s dobrou kamarádkou, sám, nebo zapojit celou rodinu.

Více informací o severské chůzi se dozvíte na stránkách www.severskachuze.cz, kde je vše, co potřebujete znát, než na tůru vyrazíte.

Narozdíl od ostatních volnočasových aktivit patří tato mezi ty levnější. Nordic walking hole se dají pořídit již od 500 Kč. Pokud však nechcete kupovat „zajíce v pytli“, můžete si je nyní od nás půjčit za symbolickou cenou. 

DRUH

Cena za 1 den

Dospělí

30 Kč

Rodinná sleva

(2 dospělí + 2 > dětí)

50 Kč

Důchodci, studenti

15 Kč

 

Smluvní podmínky o zapůjčování holí najdete u nás v Informačním centru, nebo Vám je rádi pošleme na email.