Jste zde: HomeSlavoňov
FACEBOOK TURISTA CYKLO PRO RODINY S DĚTMI PAMÁTKY UBYTOVATELÉ STRAVOVATELÉ PRO HANDICAPOVANÉ

Slavoňov

Kostel sv. Jana Křtitele

Celodřevěný kostel byl vystavěn v roce 1553 za přispění sedláků Koltačkových z Blažkova. Areál kostela dotváří kromě hřbitova dále hranolová zvonice z roku 1555 a roubená márnice čtvercového půdorysu z 18. století.

První zmínka o původně farním kostele pochází z roku 1384. Zřejmě zároveň s ním byla vystavena zvonice, která je nyní opatřena třemi zvony. Největší je Jan Křtitel, který važí 1200 kg a byl odlit v roce 1773. Střední, zvaný Jan Nepomucký, ulitý v roce 1561, váží 600 kg. Nejmenší Václav pochází z roku 1950. Stávající dřevěný kostel pochází z roku 1553 a o jeho stavbu se zasloužili bohatí sedláci Koltačkové z nedalekého Blažkova. Kostel byl zbudován z jedlových a dubových klád jako srubová stavba. Původně patřil utrakvistům, což dokazuje kalich na příčném trámu mezi kostelní lodí a presbyteriářem. Na tomto trámu je zároveň zachyceno dvanáct apoštolů.

Malby na pažení chóru znázorňují mimo jiné i horníky a svatou Barboru (patronku horníků), manželé Štubenberkovy a obraz šlechtice, předávajícího hornické právo. To vše dokládá, že se zde těžila železná ruda. V roce 1705 byl kostel pestrobarevně vymalován, ale barvy byly později zabíleny a dokonce přemalovány olejovou barvou. Nejstarší malby jsou na svislých prknech, které byly namalovány ještě před stavbou.

Kostel sv. Jana Křtitele

Kazetový strop vymalovali Eliáš a Jindřich Dominik Köhlerovi také v roce 1705. Původní malby byly zrestaurovány v letech 1970-73 profesorem Františkem Mervartem ze Dvora Králové. V kostele jsou cenné památky, jako dřevěná křtitelnice ve stylu lidového baroka ze 17. století, kazatelna a varhany, které byly také instalovány v uvedeném století. Pro nástroj musela být vybourána část nízkého stropu nad kůrem. Původně byl kostel zasvěcen svatému Martinovi, jehož obraz visel nad hlavním oltářem. V roce 1683 byl kostel zasvěcen svatému Janu Křtiteli, o čemž svědčí nápis na hlavním oltáři.

Do interiéru kostela lze nahlédnout přes uzamčenou mříž, návštěvu je také možné domluvit na tamní faře (tel. +420 499 399 743).

GPS souřadnice: 50°20'35.037"N, 16°11'50.928"E
Ukázat na MAPY.CZ / GOOGLE MAPS

Katalog zboží

 Obůrka Klopotov

 

Certifikované IC


Předprodej vstupenek

Nahoru