Ve čtvrtek 9. září 2021 vyvrcholila dvouletá snaha přivést na svět publikaci, která připomene nejen samotný fakt, že je Černčického Městu na skále 520 let, ale také ho představí jako místo malebné a fotogenické.

Na podzim 2019 se sešla čtveřice ve složení: Lada Všetičková (ředitelka knihovny), Andrea Kecová (pracovnice IC), Michaela Mináriková (referentka PR a CR) a Jiří Švanda (pracovník IC). Společně připravili první návrh toho, co by rozhodně v knize nemělo chybět.

Tento koncept se ale značně rozšířil a proměnil s nástupem trojice autorů, kteří se k nám připojili zkraje následujícího roku. Jednalo se o fotografa Radovana Krtičku, autora textového doprovodu MUDr. Petra Minaříka a grafika Petra Vlčka. Jejich zkušenosti i vzájemná sehranost v kombinaci s velkým patriotstvím znamenalo velkou příležitost pro celý náš redakční tým připravit opravdu výjimečnou knihu o Novém Městě nad Metují. Jakmile se k nám přidal dlouholetý radní a znalec zdejší historie, pan Ing. Martin Prouza, mohli jsme se pustit do práce.

 

Při přípravě jsme měli jednu velkou smůlu a jedno velké štěstí. Focení začalo v roce 2020 a vy už asi tušíte, kde vznikl zádrhel. Chtěli jsme do knihy promítnout i současné kulturní a sportovní dění ve městě, ale v důsledku pandemie řada akcí neproběhla. Přesto se do knihy dostaly aktuální fotografie z Dnů evropského dědictví, Festivalu komedie anebo dětských masopustních maškar.

Velké štěstí jsme měli ovšem na sněhovou nadílku. Zasněžené náměstí, zimní panoramata z vyhlídek i zamrzlé Peklo. Období jarní karantény dovolilo Radovanu Krtičkovi rovněž zachytit nezvykle klidné a liduprázdné náměstí.

Stáli jsme také před dilematem, jak do nové publikace promítnout proměnu některých čtvrtí a průmyslové části města. Výsledkem je závěrečná kapitola Město jako na dlani, která představuje sérii nově pořízených leteckých snímků.

 

Ačkoliv fotografie knize dominují, bez doprovodného textu by se neobešly. Petr Minařík v něm poeticky připomíná důležitost řeky Metuje, která proudí kolem Města na skále již 520 let a mnohé pamatuje. Zároveň výstižně pojmenovává, v čem tkví unikátnost Nového Města nad Metují a poutavě čtenáři připomíná zajímavosti z historie i současnosti..

To, že je v publikaci radost zkoumat jednotlivé fotky a číst ji, je velká zásluha grafika Petra Vlčka. Ať už otevřete knihu na libovolné dvoustraně, uvidíte, jakou péči věnoval sazbě i estetickému rozvržení fotografií. Navíc díky anglickému, německému i polskému překladu z ní bude mít radost i ten, kdo naši mateřštinu nehovoří.

Na překladech se podíleli Věra Prokýšková, Ing. Miroslav Moucha a Zbigniew Romankiewicz. Pro čtenáře neviditelná byla práce Markéty Švandové, která se jako korektorka postarala, aby bylo v knize co nejméně stylistických a pravopisných chyb. Díky všem za jejich skvěle odvedenou práci!

 

Za autorský kolektiv sepsal Jiří Švanda

 

 

Publikace Město na skále byla pokřtěna 9. září 2021 v Městské knihovně. Právě na tomto místě si ji můžete prohlédnout a zakoupit. K prodeji je rovněž v Městském informačním centru na Husově náměstí, kde si ji můžete její zaslání objednat na tel. 491 471 119 nebo e-mailem (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.).